IKM- nowy sposób na własne mieszkanie.

W ciągu ostatnich lat odnotowano, że brakuje około 3 milionów lokali. Podejmowane są działania mające pomóc w na lepszym dostępie do własnego mieszkania młodym ludziom. Program Mieszkanie dla młodych kończy się w 2018 roku. Jego następcą ma być Mieszkanie plus, którego elementem mają być IKM -Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Czym właściwie one są?

Celem tego programu jest pomoc w oszczędzaniu na nowe mieszkanie. Nie tak jak Mdm, który ograniczał wiekowo, IKM ma być dostępne dla każdego. Beneficjenci będą mogli zakładać specjalne konta, na których gromadzone będą oszczędności. Założeniem programu jest nagradzanie tych, którzy dokonują regularnych wpłat, poprzez zwolnienie z podatku Belki, dopłaty od państwa i atrakcyjne oprocentowanie. Wszystkie odsetki będą kwotą netto, którą beneficjent otrzyma dodatkowo do kapitału, jaki zainwestował. Oprocentowanie kont ma być zależne od instytucji finansowych, dlatego warto szukać dogodnych ofert. Dopłaty te dostaną osoby młode, rodziny z dziećmi, osoby w trudnej sytuacji życiowej i nabywające pierwszą nieruchomość. Za kwotę zgromadzoną na IKM będzie można kupić działkę budowlaną, dom jednorodzinny lub mieszkanie, wykup udziałów w spółdzielni mieszkaniowej albo wkład własny w TBS.

IKM

Dobry początek dla IKM

Minimalny okres oszczędzania to 5 lat, jednak trwają prace nad tym, by w szczególnych przypadkach skrócić go do 12 m-cy. Po tym czasie będzie można wypłacić część lub całość zgromadzonych bez utraty dopłat. Jeżeli podczas okresu oszczędzania bank podniesie opłatę za prowadzenie konta, lub zmniejszy stopę oprocentowania będzie można przenieść środki do innej instytucji finansowej bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Czy IKM powtórzy sukces Mdm? Prawdopodobnie tak. Już na początku widać wiele korzyści w postaci kilku możliwości wykorzystania zaoszczędzonych środków. Minusem takiej formy oszczędzania jest czas, nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na długoterminowe oszczędzanie, i będzie zmuszony na kredyt hipoteczny.
Póki co, nie wiadomo jeszcze jaka będzie wysokość dopłat i stopa oprocentowania. Kwota przeznaczona na ten cel to 3 mld zł, a program ma ruszyć po całkowitym wygaśnięciu MDM-czyli 2019 rok.

Problemu ciągle brakujących mieszkań nie da się rozwiązać przez rok, dwa czy pięć lat. Istotne jest, że został zauważony i podjęto próbę jego naprawy, jednak na zamierzone efekty musimy jeszcze poczekać.

ikm.org.pl

2018-03-26T11:45:14+00:00 marzec 26th, 2018|zakup mieszkania|0 Comments

Leave A Comment