Twój doradca: Sylwia Szczepaniak kom. +48 604 943 658, tel. +48 22 480-85-08|biuro@homer.pl

Jak przygotować mieszkanie na wynajem?

Początek roku szkolnego i akademickiego to boom na rynku najmu. Po wakacyjnym remoncie i odświeżeniu nasze mieszkanie na wynajem jest gotowe na nowych lokatorów. Teraz trzeba zamieścić ogłoszenie z ofertą wynajmu. Właściciele pisząc treść ogłoszenia starają się, by było ono atrakcyjne i przyciągnęło jak największą uwagę szukających.

– Wybierz grupę docelową

Czy będzie to rodzina z dziećmi, przedstawiciel kadry menedżerskiej czy na przykład osoby młode i studenci? Każda z tych grup będzie miała inne wymagania. Studenci poszukują mieszkania z małymi, nieprzechodnimi pokojami. Warto mieszkanie wyposażyć w łózka, biurka i szafy. Dodatkowym atutem będzie zmywarka czy internet. Rodziny z dzieckiem mają większość potrzebnych mebli. Dużym plusem dla nich jest piwnica czy komórka lokatorska na zabawki czy ubrania. Z kolei przedstawiciele kadry managerskiej będą wymagać wyższego standardu lokalu i miejsca postojowego w podziemnym garażu.

– Kolorystyka

Urządzając mieszkanie na wynajem pamiętaj, by kolory wnętrz były spójne. Jeżeli nie korzystamy z pomocy architekta trzymajmy się prostych form i neutralnej kolorystyki. Unikaj jaskrawych kolorów i nadmiaru dodatków. Spójność zachowuj zarówno w stylu jak i kolorystyce. Dla przeciętnego najemcy wystarczą schludne i trwałe meble z sieciówek.

– Sprawne wyposażenie

Bez zarzutu działać musi oświetlenie, instalacja elektryczna, wodna i gazowa. Sprawność pozostałych sprzęty rtv  i agd potwierdzamy w protokole zdawczo-odbiorczym. Gdy któryś ze sprzętów się popsuje, właściciel zobowiązany jest je wymienić. Najemca pokrywa koszty za sprzęt użytkowany niezgodnie z instrukcją lub przeznaczeniem.

– Porządek to podstawa

Zadbaj o to, by wyczyścić nie tylko okna podłogi czy łazienkę. Pamiętaj również o zasłonkach, dywanach czy tapicerce. Taki stan mieszkania zaprocentuje nie tylko szybszym jego wynajęciem ale też takim stanem faktycznym w momencie zdawania lokalu. W przeciwnym razie z kaucji zostanie potrącona kwota na sprzątanie lokalu.

– Dodatki

Już kilka kolorowych poduszek, świeczek zapachowych czy ramek ze zdjęciami czy plakatami jest w stanie znacznie ożywić nasze mieszkanie na wynajem. Dodatkowa możemy postawić wrzosy lub lawendę na parapetach. W kuchni idealnie sprawdzą się zioła tj. rozmaryn, bazylia czy mięta.

– Zdjęcia i opis

Ważne jest, by podczas robienia zdjęć mieszkanie było dobrze doświetlone światłem dziennym. Fotografując lokal staraj się pokazywać jak najwięcej pomieszczenia. Gdy chcesz aby przestrzeń wydawała się większa, rób zdjęcia od góry do dołu. Niektórzy w ogłoszeniu wstawiają filmy nagrywany od wejścia do lokalu. Dzięki nim możesz obejrzeć mieszkanie nie wychodząc z domu. W opisie umieszczaj tylko najważniejsze informacje np. metraż, cena, odległość od sklepów, przystanków czy placówek oświatowych.

– Koszty

Zawsze podawaj ostateczną cenę wynajmu. Jeżeli zależy Ci na szybkim wynajmie mieszkania, obniż jego cenę o kilka procent.

– Ogłaszaj się w kilku miejscach

Możesz odpłatnie za pomocą biura pośrednictwa lub samemu, zamieszczając ogłoszenie w najpopularniejszych portalach. Koszt to 100-200 zł. Informację o chęci wynajęcia mieszkania można również rozpuścić wśród znajomych lub rozwiesić na tablicy informacyjnej.

– Przygotuj dokumenty

Sprawdź numer księgi wieczystej nieruchomości. Przygotuj wzór umowy najmu oraz protokół zdawczo-odbiorczy.- W sezonie już kilka godzin po pojawieniu się ogłoszenia w sieci można spodziewać się telefonów. Do każdego spotkania podchodź indywidualnie, notuj najważniejsze rzeczy. Nie spiesz się, daj najemcom dokładnie obejrzeć lokal. Na takie spotkanie przeznacz minimum 30 minut.

– Poinformuj spółdzielnie lub wspólnotę mieszkaniową.

Podaj liczbę lokatorów- od tego będą zależały opłaty administracyjne.
O fakcie warto poinformować sąsiadów, gdy lokatorzy będą prowadzić zbyt rozpustny tryb życia, będziemy o tym wiedzieć.

Open Finance

2018-09-26T09:34:03+00:00 Wrzesień 25th, 2018|mieszkania|0 Comments