Jakie kolory wnętrza wybrać, by czuć się dobrze w swoim mieszkaniu?

Jak dobrać kolory do wnętrza, jak je połączyć z innymi żeby do siebie pasowały.

Odpowiednio dobrane kolory mogą w znacznym stopniu ożywić nasze wnętrze, poprawić nastrój, czy nas po prostu zrelaksować. Malarze i projektanci są specjalistami w dziedzinie łączeni kolorów, by pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.
Jak dobrać kolory, by podkreślić i uwydatnić piękno pomieszczenia. Czy jest jakiś schemat dzięki któremu nie pogubimy się podczas doboru barw. Kierować naszym gustem i wyczuciem czy lepiej polegać na doświadczeniu profesjonalistów?

Wersja monochromatyczna- czyli jeden kolor. Designerzy radzą by koncentrować się na różnorodnych odcieniach jednego koloru. Jeżeli nasza przestrzeń ma być jasna wybieramy kość słoniową biel czy écru. Przy świetlistych kolorach dobieramy złote, bądź srebrne dodatki. Dla tych, którzy lubią zieleń, projektanci proponują oliwkę, szmaragd i khaki. Jeżeli lubisz kolor niebieski to idealne dla Ciebie będą błękit, turkus i indygo. To samo możesz zrobić z każdym innym kolorem, baw się jego odcieniami i twórz oryginalne połączenia.

Kontrast przełamany kolorem. To połączenie czerni i bieli w podstawie przełamane kolorem pasuje do większości aranżacji w różnych stylach. Zarówno tych prostych jak i glamour. W praktyce wygląda to bardzo ładnie, gdyż biały i czarny to kolory idealnie do siebie pasujące. By ożywić przestrzeń warto dodać kontrastu w postaci dodatków w nasyconych kolorach. W pomieszczeniach skandynawskich świetnie sprawdzi się wzór geometryczny, natomiast w glamour’owym wnętrzu, dobrze wypadnie elegancki, nieco barokowy deseń.

Bazuj na kolorach pośrednich używając tzw. koła barw. To 12 kolorów podzielone na kategorie: podstawowe, pochodne oraz mieszane. Posługując się kołem szybko zorientujesz się, jakie odcienie do siebie pasują. Jeżeli masz ochotę na harmonię, wybieraj kolory znajdujące się obok siebie np fiolet połącz z niebieskim, a czerwony z pomarańczowym czy żółtym. Takie zestawienie to bardzo bezpieczne połączenie kolorystyczne.
Harmonia konkretna to zestawienie ze sobą kolorów występujących na kole barw naprzeciw siebie np. żółty i liliowy czy pomarańczowy i turkusowy. Te zestawienia są energiczne ale zarazem tworzą harmonię. Takie połączenie jest raczej dla odważnych osób, ci spokojniejsi zdecydowanie wybiorą pastele w ciemniejszej tonacji.

Stylowa triada.Łączyć można nie tylko dwa kolory, ciekawym połączeniem są trzy barwy położone na kole w takich samych odległościach od siebie np. zielony, pomarańczowy i fioletowy czy żółty, niebieski i czerwony.

Barwy zieleni to bardzo ciepłe kolory w odcieniach kremowych z domieszką brązu, rozbielone żółcienie i pomarańcze oraz cała gama zieleni – oliwka, khaki czy zgaszony kolor butelkowy.Te barwy pokochają osoby lubiące przytulne, wyciszone przestrzenie.

By upewnić się że poprawnie zestawiłeś kolory skorzystaj z testerów. Z taką próbką możesz udać się do sklepu i sprawdzić czy wybrane przez Ciebie kolory współgrają ze sobą. Dzięki temu unikniesz niemiłych niespodzianek.

Kolory odgrywają ogromną rolę zarówno w naszym codziennym życiu, jaki i w kwestii urządzania naszego wymarzonego mieszkania. Zarówno potrafią optycznie powiększyć mieszkanie, jak i wprowadzić powiew świeżości czy harmonię, dlatego dobierając kolory warto się zastanowić czy będą one się dobrze ze sobą komponować. Dzięki temu uda Ci się stworzyć przytulne i ładne lokum.

2018-03-16T11:59:06+00:00 marzec 15th, 2018|mieszkania|1 Comment

One Comment

  1. Sylwia 2 lipca 2018 at 09:22 - Reply

    Bardzo ciekawy artykuł. Na pewno wykorzystam kilka pomysłów. Póki co proponuję quiz o kolorach:
    https://quizyteam.pl/en/games/2b023d0e-3d4a-4328-88b1-ebef443d96cc/alone/

Leave A Comment