Kredyt hipoteczny, zmiany w 2018 roku.

Zobowiązanie na lata- kredyt hipoteczny. Czy coś się zmieniło?

W roku 2017 podniesiona została kwota wkładu własnego do 20%, Zmiana została wprowadzona po to, by kredyt hipoteczny dostały osoby, które faktycznie na niego stać i będą je spłacać terminowo. Ustawa ta miała uświadomić kredytobiorców, że istnieje ryzyko zmiany stawki referencyjnej. Przyczyną powstania ustawy były problemy ze spłatą kredytu frankowiczów.

Jeżeli chodzi o rok 2018  to nadal wkład własny w wysokości 20% kosztu mieszkania, i tak ma pozostać do początku 2019r. Plusem tego jest stała rata zobowiązania, natomiast minusem brak wzrostu oprocentowania dla oszczędzających na lokatach.

Cześć osób biorących kredyt hipoteczny traktuje zakup mieszkania jako inwestycję- kupują mieszkania pod wynajem. Takie rozwiązanie to dodatkowy zastrzyk gotówki do domowego budżetu. W ten sposób rocznie to aż cztery razy więcej niż zysk z lokaty bankowej. Z roku na rok takich osób jest coraz więcej, dlatego ceny mieszkań za 1 m2 sukcesywnie rosną. Najbardziej tracą na tym przeciętni obywatele, którzy biorą kredyt na mieszkanie jako lokum, a nie jako inwestycja.

Mdm nie dla każdego
W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła liczba kredytów hipotecznych ze względu na programy dofinansowania dla młodych. Pula przeznaczonych na ten cel środków została rozdysponowana w ciągu kilku dni, pomimo iż program Mdm był kierowany do określonego grona odbiorców. Program Mdm był tylko przez jakiś czas i okazał się bardzo pomocny dla młodych ludzi, dlatego rząd zapowiada wprowadzenie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, które mają być częścią programu Mieszkanie Plus. IKM mają pomóc młodym zwiększyć wiarygodność dla banku, oraz pomóc w uzyskaniu środków na wkład własny.

Programy lojalnościowe pomagają w spłacie zaciągniętego kredytu, którego oprocentowanie i marża na szczęście wzrasta dość wolno. W 2017 roku marża wynosiła 2,20% a rok wcześniej 2,01%. Niestety, wzrost stóp procentowych wpłynie na całkowity koszt kredytu hipotecznego, który spłacamy latami, dlatego należy dokładnie sprawdzić i przeanalizować oferty kilku a nawet kilkunastu banków. Nieznaczna zmiana w racie na przestrzeni lat daje znaczną różnice.

ikm.org.pl

2018-03-12T11:44:17+00:00 marzec 12th, 2018|mieszkania, zakup mieszkania|0 Comments

Leave A Comment