Mała łazienka w bloku

W czasach PRL-u i budownictwa z wielkiej płyty wszystko było składane z gotowych elementów, małe pokoje przedpokoje i przede wszystkim łazienki. Jak w dzisiejszych czasach wyremontować i urządzić małą łazienkę o powierzchni 4 m2 na miarę naszych potrzeb. Odnowienie takiej łazienki może okazać się nie lada wyzwaniem, gdyż w różnych dziwnych miejscach znaleźć możemy piony kanalizacyjne, zamurowane gazety czy inne tego typu „niespodzianki”. Mając do dyspozycji tak mały metraż musimy dobrze zaplanować i wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Należy wziąć pod uwagę swoje nawyki i przyzwyczajenia, bo łazienka była w jak największym stopniu dopasowana do naszych potrzeb.

Największy wpływ na wygląd i charakter łazienki ma glazura. W małych pomieszczeniach najlepiej unikać dużych i wyrazistych wzorów graficznych, mocnych deseni, grubych faktur, kontrastowych fug, a także bardzo ciemnych barw na wszystkich ścianach. Dużo lepiej będą wyglądać stonowane odcienie płytek czy cienkie i gładkie powłoki polimerowo-cementowe imitujące beton. Ciekawym i nowatorskim rozwiązaniem jest położenie kafli, tylko do pewnej wysokości, lub pokrycie ściany kolorową farbą albo wodoodporną tapetą. Do tego celu lepiej użyć chłodnych, ciemnych barw.

Wanna w bloku czy to nie strata miejsca?
By wszystko się zmieściło, trzeba najpierw odpowiednio wymierzyć i dopasować dostępne sanitariaty tak, by jedno z drugim nie kolidowało. Mała łazienka wcale nie oznacza mikroskopijnej umywalki i wiecznie zalanej podłogi.
Małe pomieszczenie nie jest przymusem do rezygnacji z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Dzisiejsi projektanci przewidują krótką a za to głęboką wannę, z możliwością zamontowania szczelnego parawanu, który zastąpi kabinę prysznicową. To idealne rozwiązanie dla rodzina z dziećmi.

Łazienkowe dekoracje
Przy niewielkich pomieszczeniach bez okien wszystkie elementy dekoracyjne muszą być na pierwszym planie i tworzyć harmonijną całość. Na wprost wejścia warto powiesić odpowiednio dobrane duże lustro, które optycznie powiększy pomieszczenie. Żeby całość nie była jednym wielkim kwadratem lustro powinno być owalne bądź prostokątne.

Przechowywanie
I tu idealnym rozwiązaniem są wiszące szafki. Nie zajmują dużo powierzchni użytkowej, a pomieszczą kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji. Dodatkowe miejsce na ręczniki to szafka pod umywalką. Model na nóżkach znacznie ułatwi mycie podłogi.

Oświetlenie
Kropką nad i jest dobre oświetlenie, które pozwoli nam zrobić make up jak i będzie na tyle rozproszone, że będziemy mogli wziąć relaksacyjną kąpiel. Źródło światła powinno znajdować się możliwie wysoko, by miało jak największy zasięg.

magazif.com

2018-06-18T14:22:11+00:00 czerwiec 18th, 2018|urządzanie mieszkania|0 Comments

Leave A Comment