Małe dwa pokoje nowy trend na rynku

Ze względu na duże zapotrzebowanie mieszkań dla młodych osób, nie posiadających wkładu własnego, ani zdolności kredytowej deweloperzy przygotowali specjalną ofertę. Dwa pokoje o powierzchni nie przekraczającej 40 m². Według analiz rynku nieruchomości, wyróżniamy kategorie: M1, M2, M3 metraż do 40 m², 41-60 m², oraz powyżej 60 m². Mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 40 m² do tej pory nie cieszyły się dużym zainteresowaniem, jednak zapotrzebowanie ma własne mieszkania zmienia się co jakiś czas. Na dzień dzisiejszy mieszkania te stanowią istotny elementy rynku. Szacowane jest, że w samej Warszawie do połowu 2018 roku deweloperzy oferowali ponad 1200 bardzo małych mieszkań dwupokojowych, co stanowiło 5,7 %. W Innych większych miastach jest podobnie, Kraków 8,1 %, Gdańsk 7,8 %, Łódź 4,4 %, Poznań 4 %.

Kto kupuje dwa pokoje?

Małe mieszkania dwupokojowe najczęściej kupują ludzie młodzi, którzy potrzebują dwóch pokoi ze względu na dzieci. Tego typu rozwiązania oferowane sa głównie w dzielnicach zamieszkanych przez mniej zamożnych klientów firm deweloperskim. Jednak w centrum miasta kawalerki nadal są poważną konkurencją dla kompaktowych M2. Pod koniec II kwartału 2018 roku udział kawalerek na rynku nieruchomości wynosił: Warszawa 10,4 %, Kraków 11,8 %, Łódź 15,3 %, Wrocław 11,3 %, Poznań 10 %, Gdańsk 6,8 %. Porównując kawalerkę i dwa pokoje o podobnej powierzchni wbrew pozorom w kawalerce będziemy mieli więcej powierzchni użytkowej. Wynika to z braku ścianek działowych pomiędzy pokojami.

Zdarzają się kawalerki większe niż 40 m², jednak są one zdecydowania rzadziej wybierane, ze względu na małą funkcjonalność lokalu użytkowego. Możemy co prawda zaaranżować przestrzeń do spania i oglądania telewizji, przestrzeń do gotowania i garderobę ale zdecydowanie bardziej funkcjonalnie jest mieć do tego oddzielne pomieszczenia. Ze względów konstrukcyjnych i praktycznych deweloperzy nie budują M2 mniejszych niż 30 m², więc osoba szukająca małego lokum od dewelopera skazana jest na M1. Taka sama sytuacja jest na rynku wtórnym.

money.pl

2018-09-27T12:55:44+00:00 wrzesień 27th, 2018|wynajem mieszkań|0 Comments

Leave A Comment