Mały ogródek przed domem, jak go zaprojektować?

Nie każdy jest właścicielem dużego i pięknego ogrodu. Większość z nas ma mały kawałek działki, który chciałby zamienić na zieloną oazę naszego domu. Projektując przydomowy ogródek, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób najczęściej będziemy spędzać w nim czas. Od tego zależy, co w nim powinno rosnąć i jak należy o niego dbać w późniejszym okresie, by móc się nim cieszyć przez lata.

Ogrodzenie naszego ogródka odgrywa ważną rolę jeżeli chcemy się odizolować od spojrzeń sąsiadów. Przykładem szybkiego rozwiązania jest płot lamelowy, który samodzielnie ustawimy wzdłuż granicy z sąsiadami. Minusem takiego rozwiązania jest optyczne pomniejszenie przestrzeni. Jeżeli mieszkamy w domku szeregowym lub bliźniaku i nasz ogródek oddzielony jest tylko panelami ogrodzeniowymi możemy stworzyć żywopłot. W małych ogródkach lepiej sprawdzą się rośliny pnące lub o wąskim pokroju np. bluszcz, cis, buk czy grab. Innym sposobem na uniknięcie niechcianych spojrzeń są maty trzcinowe, bambusowe lub wiklinowe. Ich trwałość będzie zależała od materiału, z którego są zrobione. Najmniej trwałe będą trzcinowe, a najtrwalsze i jednocześnie najdroższe będą maty bambusowe.

Jeżeli mamy taras możemy zaprojektować go tak, by stanowił pewnego rodzaju przedłużenie salonu. Musimy się jednak zastanowić w jaki sposób będziemy tam spędzać czas. Czy będą to rodzinne posiłki na świeżym powietrzu, miejsce zabaw dla dzieci, czy relaks na hamaku? Bez względu na funkcje, ogród musi być urządzony w podobnym stylu, jaki panuje w całym domu. Jeżeli stylistyka jest dość nowoczesna, tego samego stylu trzymamy się przy projektowaniu ogrodu. Bez względu na styl istnieje złota zasada, której należy się trzymać projektując mały ogród- minimalizm. Im więcej różnego rodzaju elementów i struktur materiału, tym gorzej zapanować nad harmonią i optycznie znaczne zmniejszymy jego powierzchnię.

Rośliny

wybierajmy te niewielkich rozmiarów. Idealnie pasują ty rośliny cebulowe, wszelkiego rodzaju trawy ozdobne, rośliny skalne oraz karłowate drzewa. Trawnik, to miejsce najczęściej używane dlatego wybierajmy mieszankę traw, która przyjmie się na każdym rodzaju podłoża. Taki mix traw łatwiej też się pielęgnuje czy kosi. Na tak pięknym trawniku poranna kawa to fantastyczne rozpoczęcie dnia.

Grządki warzywne w ogrodzie stają się coraz modniejsze. Jeżeli ich szerokość nie przekroczy 120 cm będziemy mieli swobodny dostęp do każdej sadzonki. Możemy oddzielić część uprawną od rekreacyjnej niskim płotkiem, pasem trawnika czy płytami chodnikowymi. Jeżeli mamy problem z dużą wilgotnością podłoża, możemy zbudować podwyższone grządki. By budowla takich grządek była trwalsza, warto użyć cegieł lub zwykłych płyt chodnikowych.

Dekoracje małego ogrodu. Tu również kierujemy się zasadą, że ogródek to przedłużenie salonu. Mile widziane są tu donice ozdobne które możemy zamieniać miejscami wedle upodobań czy pory roku. Wiosną mogą to być tulipany, hiacynty czy bratki. Latem pelargonie czy celozje. Jesienią zaś ogród ozdobią wrzosy i chryzantemy. Gdy między doniczkami ustawimy lampy ledowe, możemy spędzać wieczory miłe naszym ogrodzie. Oświetlenie umieszczamy w miejscach najczęściej uczęszczanych, lecz pamiętaj ,by nie było tego za dużo, bo straci to swój urok.

leroymerlin.pl

2018-09-26T12:40:16+00:00 maj 28th, 2018|mieszkania|0 Comments

Leave A Comment