Pomysł na tanie mieszkanie

Nie każdy wie, że czasem wystarczy wpłacić tylko 4% wartości i  mieszkanie jest nasze. Są to np. mieszkania gdzie przyjmujemy dawnego właściela jako lokatora, który ma prawo dożywotniego zajmowania lokalu. W akcie notarialnym zobowiązujemy się zapewnić dach nad głową i opiekę, a po jego śmierci pokrywamy koszty pochówku.
Inny sposób to wykup mieszkania od komornika, gdzie w pierwszej licytacji minimalna cena nie może być niższa niż 75% wartości rynkowej, druga licytacja to 2/3 wartości. Jednak takich mieszkań jest bardzo mało i dostęp do informacji o licytacjach komorniczych jest ograniczony.
Wykup mieszkania od gminy, wojska lub nadleśnictwa to inny sposób na tanie własne „M”. Taki lokal można wykupić za niecałe 4 % wartości nieruchomości, jednak wykupu na takich warunkach mogą dokonać najemcy lokali, lub osoby bliski na stałe mieszkające z nimi.

„Rodzina na Swoim” daje możliwość młodym małżeństwom zakupu mieszkania o powierzchni do 75 m kw lub domu do 140 m kw, gdzie przez pierwszych 8 lat spłacania kredytu państwo płaci połowę odsetek

Niestety jesteśmy na samym końcu listy państw dających możliwość zakupu mieszkań w stolicy. (zajmujemy niechlubne 25 na 27 miejsc). Pracując przez cały rok moglibyśmy sobie kupić zaledwie 2 m kw apartamentu. Jednak nie jest przesądzone że nie musimy tyle płacić za nasze M. Ruch na rynku nieruchomości był zawsze i najprawdopodobniej będzie, biorąc pod uwagę ile powstaje bloków na terenie większych miast, zawsze też będą oferty lepsze i gorsze, a my musimy nauczyć się jak i gdzie szukać by znaleźć te lepsze.

Rynek pierwotnym to wysokie ceny,  natomiast na rynku wtórnym sprawa wygląda zupełnie inaczej. Mieszkania z odzysku nie wymagają dużego wkładu finansowego porównując je do nowych, gdzie kupujemy „gołe ściany”. Nawet wyremontowanie mieszkania nie będzie tak kosztowne jak urządzenie nowego.

Szukaj tam, gdzie inni nie widzą dobrych okazji. Czasem stara kamienica po wyremontowaniu wygląda bardzo zachęcająco a koszty remontu są znacznie mniejsze w porównaniu z zakupem i urządzeniem tzw. stanu deweloperskiego. Obecnie takie lokale mają spory metraż, wysokie sufity dzięki czemu coraz częściej uznawane są za prestiżowe. Innymi tańszymi rozwiązaniami mogą być np:
-bloki z wielkiej płyty
-mieszkania na poddaszy lub w wysokiej piwnicy
-lokaje na parterze w nisko położonymi oknami, czy piętrowy blok bez windy.

Oprócz stanu budynku, istotny wpływ na jego ceną ma również lokalizacja. Im większe miasto tym będzie drożej. Ceny mieszkań w mniejszych miejscowościach są sporo niższe, a dojazd do centrum dużego miasta to dziś nie jest wielki kłopot. Najtaniej kupimy mieszkanie na wsi.

Przeglądaj ogłoszenia i szukaj okazji. Sprzedając mieszkanie nie wszyscy chcą i mogą sporo zarobić. Jedni wyjeżdżają na stałe z kraju, inni potrzebują gotówki, a jeszcze inni mają coś innego na oku. Czasem przy kupnie mieszkania przydaje się pomoc agenta nieruchomości. Należy jednak pamiętać, by była to osoba zaufana, taka która nie będzie chciała wzbogacić się naszym kosztem.

Plusy i minusy zakupu taniego mieszkania:
Zakup od komornika
+ Niska cena – nawet o 33,3%
– Mała oferta, mieszkanie z lokatorem, wymóg posiadania gotówki

Mieszkanie obciążone prawem dożywocia
+ Niska cena zależna od wieku sprzedającego i skali dożywotniej opieki
– Wymóg dożywotniej opieki nad sprzedającym

Wykup mieszkania od gminy, wojska lub nadleśnictw
+ Niska cena – nawet o 96,25%
– Niewielka grupa osób uprzywilejowanych

Suterena
+ Niska cena – nawet o kilkadziesiąt procent za lokal
– nieatrakcyjnie usytuowany w budynku

Poddasze do adaptacji
+ Niska cena – nawet o kilkadziesiąt procent
– Lokal nieatrakcyjnie usytuowany w budynku, wymóg adaptacji na potrzeby mieszkaniowe

Mieszkanie do remontu
+ Niska cena
– Wysokie koszty remontu

Zakup z kredytem „Rodzina na Swoim”
+ Obniżenie kosztu finansowania o kilkanaście procent
– Ograniczona grupa beneficjentów

Zakup za gotówkę
+ Niska cena – nawet o 10 – 15%
– Wymóg posiadania gotówki

Wielka płyta
+ Niska cena – nawet o połowę
– Niski standard budynku

Mieszkanie od dewelopera na obrzeżach
+ Niska cena – nawet o kilkadziesiąt procent
– Mało atrakcyjna lokalizacja

http://www.wirtualnemedia.pl/

2018-04-05T08:58:19+00:00 marzec 5th, 2018|mieszkania|0 Comments

Leave A Comment