Spadek cen mieszkań dopiero w 2019 roku.

Indeks cen transakcyjnych mieszkań w Polsce (Bankier.pl)

Tempo wzrostu cen mieszkań zaskoczyło zarówno analityków, jak i deweloperów. Prognozy potwierdzają że dynamika będzie trudna do utrzymania w tym roku a ceny mieszkań zaczną spadać dopiero w 2019 roku. Prawdopodobnie wzrost wyhamuje, i ustabilizuje się na poziomie, który zostanie zaakceptowany przez rynek. Przyczyną obecnych wysokich cen mieszkań mają być ciągle rosnące koszty pracy i materiałów. To aż 10% na 1 mkw. Mieszkań ciągle brakuje, ceny rosną a małe firmy deweloperskie nie mają szans z kolosami. Problem ten najbardziej zauważany jest w dużych miastach, gdzie osiedlają się młodzi ludzie z okolicznych mniejszych miejscowości.

Biorąc jednak pod uwagę ciągle wysokie zapotrzebowanie na mieszkania w Polsce, coraz lepszą sytuację finansową Polaków oraz dobre otoczenie makroekonomiczne, przewidujemy, że cały 2018 r. oraz pierwsze kwartały 2019 będą się charakteryzowały podobnym, wysokim, poziomem sprzedaży. Wynika to z rosnących cen gruntów jak i wzrostem cen wykonawstwa. Na przestrzeni kilku miesięcy wynoszą 6-7 %. Pomimo tego, popyt na rynku nie słabnie, spada natomiast podaż.
Według podstawowych praw ekonomii rynek będzie dążył do równowagi i ceny mieszkań powinny się ustabilizować.

Budowa budynku mieszkalno-usługowego

Odczyty indeksu cen mieszkań dla całej Polski wyniosły 96,25 pkt. w grudniu 2017 r. To o zaledwie 0,1 pkt. więcej od listopada, ale już o 1,5 pkt więcej od analogicznego okresu w 2016 roku. Mniejsze wahania wystąpiły w przypadku indeksu cen lokali w grupie dużych miast (Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Gdynia i Łódź) – w grudniu jego wartość wyniosła 95,37 pkt. czyli o 0,07 pkt. więcej niż w listopadzie i o 0,27 pkt. więcej niż w grudniu 2016 r. Uśredniając ceny mieszkań wzrosły średnio o 1 pkt, natomiast ceny gruntów wzrosły o 3 pkt.- według raportu Bankier.pl

bankier.pl
rp.pl

2018-09-06T12:12:36+00:00 czerwiec 22nd, 2018|mieszkania|0 Comments

Leave A Comment