Na co zwracać uwagę dokonując zakupu mieszkania?

Zakup mieszkania to proces nieco bardziej skomplikowany, niż sobotnia wyprawa do marketu. Wybieramy miejsce, w którym przez najbliższych kilka, a nawet kilkanaście lat będziemy spędzać czas my i nasza rodzina. Zastanówmy się więc, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas poszukiwań wymarzonego „M”. Jakie czynniki będą wpływać zarówno na komfort naszego życia, jak też pozwolą za jakiś czas sprzedać lub wynająć nasze lokum, jeśli zdecydujemy się na przeprowadzkę.

Dlaczego kupuję?
Odpowiedź na to pytanie ma zasadnicze znaczenie dla dokonania odpowiedniego wyboru. Mamy do wyboru trzy podstawowe możliwości: chcę się usamodzielnić i szukam swojego pierwszego, własnego lokum; moja rodzina się powiększa, więc szukam większego mieszkania; kupuję inwestycyjnie, żeby czerpać korzyści z najmu. I pytanie dodatkowe w przypadku osób kupujących po raz pierwszy – czy mieszkam obecnie w wynajmowanym lokalu?

Lokalizacja
W każdym mieście jedne dzielnice uważane są za „dobre”, inne mają nieco gorszą reputację. Oczywiście ta opinia ma wpływ na ceny mieszkań. My popatrzmy na lokalizację bardziej praktycznie. Czego szukamy, jeśli mamy zamiar kupić mieszkanie na wynajem? Bliskość szkół wyższych, dużych budynków biurowych, a przynajmniej bardzo dobry dojazd do tych punktów będzie niewątpliwie kluczem do udanej transakcji.

A jeśli szukamy mieszkania dla siebie? Zwróćmy uwagę na komunikację – zarówno publiczną (linie autobusowe, tramwajowe, a także bliskość metra czy kolei lub przynajmniej łatwego dojazdu do najbliższej stacji), jak również infrastrukturę drogową. Poranne i popołudniowe tracenie czasu na stanie w korkach nie uczyni nas szczęśliwymi. Osoby posiadające dzieci lub planujące je mieć będą rozglądać się za przedszkolem i szkołą. Sprawdźmy również, czy do naszego nowego lokum nie dociera hałas od najbliższych ruchliwych ulic. Popatrzmy także wokół budynku – mamy betonową pustynię czy – zwłaszcza latem – okolica tonie w zieleni?

Bez względu na cel w jakim nabywamy mieszkanie sprawdźmy dokładnie to, czego w okolicy jeszcze nie ma. Pamiętajmy, że Polska jest i długo jeszcze będzie wielkim placem budowy. Przyjrzyjmy się więc planom zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy. Dowiedzmy się, czy ten wolny placyk naprzeciwko naszych okien może być zabudowany wieżowcem, który odetnie nam słońce? A może 200 metrów od nas ma za 5 lat przebiegać nowa obwodnica? Plany i studia zagospodarowania dostępne są – wraz z opisami – na stronach internetowych urzędów gmin.

Źródło: Tabelaofert.pl

2018-03-05T14:01:33+00:00 Luty 22nd, 2018|zakup mieszkania|0 Comments